Porady

Proces opalania

Opalanie to ściemnienie barwy naskórka w wyniku naturalnej, fizjologicznej reakcji, która zachodzi podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego lub w solarium.

Opalanie jest możliwe tylko wówczas, gdy wystawimy skórę na ekspozycję promieniowania UVA i UVB.

Promieniowanie UVB odpowiada za proces powstawania melaniny w skórze oraz za ewentualny rumień, natomiast promieniowanie UVA spowoduje pigmentację i pojawienie się brązowego odcienia skóry.

Fototypy skóry

Fototyp skóry ściśle zależy od ilości melaniny, jaką mamy w skórze.

Poziom melaniny w skórze zależy przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych, ale również zmian hormonalnych.

Osoby o jasnej karnacji mają melaninę umiejscowioną w głębokiej warstwie skóry właściwej, stąd opalenizna u takich osób pojawia się powoli.

Osoby o ciemnej karnacji melaninę mają umiejscowioną we wszystkich warstwach skóry, stąd proces opalania następuje u nich bardzo szybko.

Fototyp CharakterystykaCzas, po którym pojawia się pierwszy rumień
Iwłosy rude lub blond, oczy jasne, liczne piegi, efekt opalenizny w postaci zaczerwienienia się5 – 10 min
IIwłosy ciemny blond, skóra jasna,oczy zielone,niebieskie, szare, piegi, efekt opalenizny stopniowy,poprzedzony zaczerwienieniem10 – 20 min
IIIwłosy ciemny blond, szatyn, cera jasnozłocista, oczy jasne lub ciemne, efekt opalenizny stopniowy, rzadko występuje zaczerwienienie15 – 20 min
IVwłosy ciemny szatyn lub czarne, śniada cera, ciemne oczy, bardzo rzadkie poparzenia słoneczne, ciemna opalenizna20 – 30 min

Należy pamiętać, iż granice przy określaniu fototypów są płynne.

http://www.tanimperiasklep.pl/webpage/fototypy-skory.html

PAMIĘTAJMY!!!

PROCES OPALANIA NIE JEST PROCESEM PROSTYM, WYMAGA CZASU I CIERPLIWOŚCI.

Za wszelką cenę unikajmy sytuacji, w której dochodzi do oparzenia skóry.

Terapia ciepłem skutecznie łagodzi różne rodzaje bólu. Promieniowanie słoneczne wykorzystywane jest w leczeniu neuralgii,
w zapaleniach nerwów, zatok, czy też w artretyzmie. Ponadto poprawia ono kondycję skóry – czyni ją gładszą i mniej podatną na podrażnienia.

Wystawiając nasze ciało na działanie promieni słonecznych nie wiemy jakie dawki tego promieniowania przyjmuje nasza skóra. W solarium dawki te są dokładnie wyliczone. Lampy solaryjne mają ściśle określoną moc i skuteczność.

Nowoczesne urządzenia wyposażone w lampy spełniające normę europejską 0.3 gwarantują pełne bezpieczeństwo opalania. Moc promieniowania UVB, odpowiadającego za powstawanie rumienia skóry lub, w przypadku zbyt długiej ekspozycji, nawet oparzenia, została ograniczona. Oznacza to, że opalanie na lampach 0.3 jest bezpieczne, rozsądne i przynosi wiele korzyści. Salony obsługiwane przez kompetentny personel, który winien dopasować długość sesji do karnacji klienta, stopnia zaawansowania opalenizny czy kondycji opalanej skóry zapewnią Państwu piękną opaleniznę
i zdrową skórę.

Każdy z nas jest wyjątkowy i każdy powinien korzystać z solarium wedle własnego, indywidualnego programu opalania, stworzonego w oparciu o wiedzę fachowców. Często zapominamy, że do takiego opalania, tak jak na słońcu, należy również odpowiednio się przygotować korzystając ze specjalistycznych preparatów kosmetycznych.

Specjalistyczne kosmetyki do opalania w solarium
pomagają uzyskać intensywną opaleniznę, jednocześnie utrzymując skórę w doskonałej kondycji.
Przyspieszają proces brązowienia skóry, jednocześnie chroniąc ją i pielęgnując. Dzięki kosmetykom solaryjnym
w 100% wykorzystujemy czas opalania podczas sesji. Opalenizna w rezultacie jest zdrowsza, ciemniejsza a efekty widoczne są już podczas pierwszych sesji opalania.
Warto wspomnieć, że w przypadku braku użycia profesjonalnego kosmetyku do opalania w solarium podczas seansu skóra opala się efektywnie jedyne 40-60% tego czasu.

Czyli korzystając z seansu 20 minutowego na urządzeniu wyposażonym w lampy o mocy 0.3 efektywnie opalamy się tylko przez 8-12 minut. Z kosmetykiem przez całe 20 minut. Do tego skóra jest zadbana, nawilżona i opalenizna pozostaje na dłużej.

Kosmetyk do opalania w solarium to nie to samo co kosmetyk do opalania na plaży!

Kosmetyki solaryjne to specjalistyczne preparaty przeznaczone tylko i wyłącznie do używania w solarium. Od kosmetyków plażowych różnią się przede wszystkim brakiem filtrów UV oraz sposobem działania. Kosmetyki solaryjne zostały stworzone właśnie po to aby ułatwić nam uzyskanie ZDROWEJ, RÓWNOMIERNEJ I PIĘKNEJ opalenizny.
W składzie preparatów solaryjnych znajdziemy przede wszystkim substancje przyspieszające opalanie, substancje brązujące, które zwiększają zdolność skóry do opalania. Oczywistym jest fakt, że skóra poddana intensywnej ekspozycji na promienie UV wymaga równie intensywnej ochrony i pielęgnacji. Dlatego też, obok przyspieszaczy opalania, znajdziemy tu najwyższej jakości substancje nawilżające, antyutleniające, dzięki czemu opalanie jest nie tylko skuteczniejsze, ale i bezpieczniejsze.
W regeneracji skóry pomagają preparaty po opalaniu; łagodzą podrażnienia i co najważniejsze znakomicie przedłużają żywotność opalenizny przy jednoczesnej dbałości o kondycję skóry.
Warto zaopatrzyć się w tego rodzaju kosmetyk i używać go w charakterze balsamu do codziennej pielęgnacji ciała. Warto pamiętać o tym, że kondycja opalanej skóry ma istotny wpływ na tempo opalania i jego ostateczne efekty. Skóra zadbana
i wypielęgnowana łatwiej i skuteczniej się opala oraz nabiera pięknego, złotobrązowego kolorytu.


Rozsądne opalanie przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści:

 • poprawia samopoczucie, podnosi poziom endorfiny – hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie,
 • bardziej atrakcyjny wygląd,
 • zapobiega infekcjom, pod wpływem promieni UV wzrasta funkcja białych krwinek, powstają substancje niszczące wirusy,
 • zmniejsza poziom kwasu mlekowego we krwi – wysokie stężenie kwasu mlekowego odpowiada za doznawanie bólu podczas intensywnego wysiłku fizycznego,
 • łagodzi wszelkiego rodzaju nerwobóle, rwy kulszowe,
 • wpływa łagodząco na trądzik pospolity.

Jednak za najważniejszą zaletę opalania uznaje się syntezę witaminy D – “słonecznej witaminy”. Pod wpływem odpowiedniej dawki promieniowania słonecznego dochodzi w skórze do syntezy witaminy D w ilości, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie prawie w 100%.

Brak, niedobór “słonecznej witaminy” powoduje wiele nieprawidłowości w rozwoju i funkcjonowaniu organizmu. Do najważniejszych zalicza się:

 • występowanie krzywicy u dzieci,
 • osteoporoza – zmniejszenie się masy i gęstości kości, co prowadzi do zwyrodnień układu kostnego,
 • osteomalacja – rozmiękczenie kości, które prowadzi do częstych złamań i skrzywień układu kostnego,
 • zwiększa ryzyko powstawania chorób nowotworowych,
 • może powodować zapalenie spojówek oraz stany zapalne skóry,
 • wraz z niedoborem wit. A i C prowadzi do zmniejszonej odporności na zaziębienia.

Przeprowadzone ostatnio badania dowiodły, iż suplementacja witaminą D w ściśle określonych dawkach może obniżyć zapadalność na nowotwory piersi, skóry i okrężnicy nawet o 60 procent. Niedostateczne dawki promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – niedobór witaminy D – bezpośrednio wpływają na wystąpienie licznych chorób oraz zaburzeń metabolicznych.